Держава, бізнес і громадськість об'єднують зусилля в боротьбі з інтелектуальним піратством. Зниження рівня програмного контрафакта тільки на 10% принесе нашій країні $1 млрд. у найближчі кілька років.
Високий рівень піратського програмного забезпечення не тільки шкодить іміджу України, але й серйозно гальмує наш економічний розвиток. "Це витік наших кваліфікованих кадрів за кордон, шкоду ІТ-індустрії, що є стратегічною галуззю розвитку будь-якої держави, це втрачені можливості росту національної економіки. У розвинених країнах, наприклад, до 12% ВВП становить інтелектуальна власність", — говорить Данііл Ключников, менеджер по легалізації ПО компанії "Майкрософт Україна". За результатами дослідження аналітичної компанії IDC, лише при 10%-му зниженні рівня комп'ютерного піратства в нашій країні фінансові вливання у національну економіку складуть до $1 млрд. "А це близько 1/3 бюджету Києва або весь сукупний бюджет Західної України, більше 2,6 тис. нових високооплачуваних місць і біля $70 млн. надходжень у держбюджет", — упевнений пан Ключников. Рівень піратства в Україні становить 84% і не знижується. "Це пов'язано, в першу чергу, з тим, що ринок зростає і, незважаючи на зниження якихось абсолютних показників, у процентному співвідношенні рівень піратства залишається величезним", — вважає Владислав Шаповал, юридичний представник асоціації Business Software Alliance (BSA) в Україні. Початок 2008 р. охарактеризувалося високою активністю правоохоронних органів у сфері захисту інтелектуальної власності. За січень-березень співробітники міліції здійснили більше 85 перевірок підприємств на предмет дотримання авторських прав на програмне забезпечення, у результаті яких порушено 75 кримінальних справ і в суди направлено 10 протоколів про адміністративні правопорушення.
Розділювальною рисою між кримінальною і адміністративною відповідальністю є сума 5,2 тис. грн. Вона прив'язана до мінімальної зарплати. Якщо збиток, заподіяний компанії-правовласникові, перевищує цей поріг, кримінальна справа неминуча. В залежності від розміру збитку, порушник може як відскіпатися штрафом, так і одержати від двох до п'яти років тюремного ув'язнення. "Головна проблема в тім, що більша частина населення (58% респондентів дослідження IDC) не знає, що існує яка-небудь відповідальність за використання контрафактного програмного продукту, і що це є протиправним дією", — говорить Данііл Ключников. Але навіть держустанови користуються піратськими комп'ютерними програмами, які в середньому дешевше ліцензійні більш, ніж в 20 разів. За словами заступника голови Держдепартаменту інтелектуальної власності Валентина Чеботарьова, у нашій країні спостерігається соціальний нігілізм по відношенню до використання прав інтелектуальної власності. Але з держорганами розберуться протягом найближчого року. "Зараз почалися виділятися серйозні суми на забезпечення всіх органів державної влади ліцензійним програмним забезпеченням. Дії нашого департаменту спрямовані на те, щоб уже в наступному році всі держустанови працювали на 100%-му легальному продукті", — заявив пан Чеботарьов. За словами Антоніни Пахаренко-Андерсон, керівника Громадської ради при Державному департаменті інтелектуальної власності, щорічні втрати від програмного піратства в глобальних масштабах становлять понад $500 млрд. " Захист прав інтелектуальної власності є однієї з головних складових інвестиційного клімату в країні, — упевнена вона. — Вперше світова громадськість звернула увагу на вітчизняне піратство в 1998 р. Тоді Україна була внесена в "чорний список", до нас були застосовані конкретні санкції у вигляді $75 млн. штрафу й обмежень експорту сталі". У 2001 р. в Кримінальний і Адміністративний кодекси були внесені відповідні пункти про захист прав інтелектуальної власності і Україна вийшла із цього списку. Але, відповідно до рейтингу компанії BSA, за рівнем піратства нас випереджають усього вісім країн: Вірменія, Молдова, Азербайджан, Зімбабве, В'єтнам, Венесуела, Пакистан та Індонезія. Наша країна ділить почесне дев'яте місце з Камеруном і Алжиром. Фахівці радять врахувати досвід держав, у яких боротьба з інтелектуальним піратством проводиться інтегровано, за участю влади, бізнесу й громадськості. Приміром, за 8 років (з 1996-го по 2003 р.) Ізраїль, Туреччина, Словенія, Філіппіни, Єгипет, Ірландія й Саудівська Аравія домоглися зниження рівня контрафакта більш ніж на 20%, повідомляє "proIT".
Источник: http://www.intelvlas.com.ua
|