Вторник, 08.07.2025, 11:04
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта

Разделы новостей
Новости ИС в Украине [1189]
Новости ИС в мире [1517]
Конференции, выставки, семинары [420]
Интересные новости [57]
Новости ИС в Днепропетровске [67]

Поиск по сайту

Друзья сайта

Полезные ссылки

Главная » 2008 » Июнь » 10 » Інтелектуальна власність, СОТ і боротьба за портфелі
Інтелектуальна власність, СОТ і боротьба за портфелі
16:16
В Україні розпалюється черговий конфлікт навколо органа державної влади. Цього разу об'єктом суперечки став Державний департамент інтелектуальної власності (ДДІВ). А одним з каталізаторів конфлікту став вступ України у СОТ.

Перший істотний удар по ДДІВ був нанесений у грудні минулого року. Тоді Рахункова палата обнародувала результати свого аудиту цього органу, заявивши про неефективність його роботи і значних фінансових порушеннях. ДДІВ обвинуватили у передачі функцій зі збору коштів від видачі патентів і інших документів, що охороняють інтелектуальну власність суб'єктам підприємницької діяльності, наслідком чого стало акумулювання грошей на їхніх рахунках, а не в держбюджеті. За даними Рахункової палати, за півтора року поза держбюджетом пройшли 115 млн. грн., з яких більш третини використані з порушенням діючого законодавства.

Однак, розгляд претензій Рахункової палати правоохоронними органами нічого не дало. У квітні Генпрокуратура відмовила у відкритті кримінальної справи за фактами порушень у ДДІВ. Проте, Рахункова палата не відмовилася від своїх обвинувачень. На недавній прес-конференції в Києві глава цього органу Валентин Симоненко заявив, що перевірку проводив "не той" відділ прокуратури. Зокрема, відповідь з відмовленням у відкритті справи на адресу Рахункової палати нібито був підписаний прокурором у справах неповнолітніх.

У самому ДДІВ стверджують, що всі ці обвинувачення фікція. І процедура реєстрації і порядок збору коштів, і їхнє акумулювання цілком відповідають не тільки українському законодавству, але і міжнародним стандартам. За словами керівника ДДІВ Миколи Паладія, гроші, які збирають завдяки реєстрації охоронних документів держпідприємства "Український інститут промислової власності" і "Українське агентство з авторських та суміжних прав", дійсно не йдуть прямо в бюджет. Але зроблено це відповідно до рекомендацій Міжнародної рахункової палати. По суті, прийнявши таку схему, Україна пішла шляхом країн ЄС, не порушивши при цьому і внутрішнє законодавство.

Крім того, як затверджує пан Паладій, простий підрахунок показує, що держбюджет насправді нічого від такої схеми не втрачає. Якби всі кошти, зібрані від реєстрації охоронних документів, йшли прямо в держбюджет, то значну частину цих коштів державі довелося б повертати в ДДІВ і підлеглі йому підприємства на виконання ними все тих же функцій по охороні інтелектуальної власності. Ті гроші, які при цьому могли б залишатися в держбюджеті, цілком порівнянні з тим, що зазначені підприємства віддають зараз у виді податків. При цьому існуюча схема дозволяє платити співробітникам і ДДІВ, і Укрпатенту, і Агентства цілком конкурентну зарплату, що вони навряд чи одержували б при розподілі засобів через Держказначейство.

Інший блок претензій до Державного департаменту інтелектуальної власності виник у зв'язку з вступом України у СОТ, а саме - у зв'язку з істотним збільшенням розмірів зборів, що з 16 травня повинні платити ті, хто бажає зареєструвати заявку на винахід або торговельну марку.

Постанова, що збільшує розмір зборів, була прийнята ще восени минулого року. Відповідно до нього, з дати вступу України у СОТ розміри зборів за реєстрацію і підтримку патентів, торговельних марок і авторських прав збільшуються в десятки разів. Пільги зберігаються лише для фізичних осіб і неприбуткових організацій. І хоча ставки зборів розроблялися ще попереднім урядом, усі шишки посипалися на Державний департамент інтелектуальної власності.

У Комітеті Верховної Ради з питань науки і освіти підрахували, що максимальне збільшення витрат, що відтепер повинні нести підприємства на реєстрацію і підтримку патентів склало порядку 35 разів. Крім того, нові ставки перевищують аналогічні тарифи в інших країнах СОТ. За словами керівника Комітету Володимира Полохала (представник фракції БЮТ), така ситуація приведе до втрати Україною цінних розробок і експансії на вітчизняний ринок іноземних патентовласників.

У ДДІВ вважають, що ці побоювання безпідставні. Тарифи дійсно виросли. Однак при своїх підрахунках Комітет брав не всю картину, а окремі положення і лише за окремими країнами, серйозно спотворивши реальну ситуацію. У дійсності ж вартість одержання патенту в Україні з 16 травня складає порядку 1 тисячі доларів США, у той час як у середньому в ЄС вона складає 2 тисячі євро.

Що ж стосується неприбуткових організацій, то для них плата за патент зараз складає близько 200 грн., а до вступу України у СОТ було 50 грн. Крім того, ці ставки однакові як для українських розробників, так і для іноземних.

Згаданий керівник ДДІВ М. Паладій вважає, що для компаній, зазначені суми не такі вже й великі. За його словами, патентуватися в Україні тепер захочуть багато іноземних компаній. Але нічого страшного в цьому немає. Конкурентне середовище на ринку інновацій тільки поліпшать кінцевий продукт, споживаний українцями.

Не варто боятися також, на думку пана Паладія, і зменшення кількості патентованих українських розробок. Адже у нас занадто багато патентів роками порошаться на поличках дослідницьких інститутів, і не впроваджуються у виробництво. Причина цьому проста - ще по старій совковій традиції багато дослідники реєструють патенти лише "для галочки", або для одержання чергового наукового ступеню. Ніякої практичної користі ці розробки не приносять. З підвищенням же ставок, таких випадків, припускають у ДДІВ, буде усе менше і менше.

Незважаючи на ці доводи, згаданий керівник парламентського Комітету з питанням науки і освіти вважає, що ДДІВ необхідно ліквідувати як орган. Замість нього, вважає пан Полохало, необхідно створити окремий орган у структурі виконавчої влади, що сконцентрує у собі усі функції із захисту інтелектуальної власності. При цьому не зовсім зрозуміло, чим такий новий орган буде кардинально відрізнятися від існуючого нині.

Источник: http://e-news.com.ua
Категория: Новости ИС в Украине | Просмотров: 1726 | Теги: |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа

Календарь новостей
«  Июнь 2008  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Облако тегов

Рассылка новостей
Рассылки@Mail.ru
Новости интеллектуальной собственности в Украине

Случайные новости
Беларусь: разрабатывается новая редакция Закона об авторском праве
Нова версія Міжнародної патентної класифікації
При ТПП Нижегородской области создан комитет по интеллектуальной собственности
Белорусское законодательство надежно защищает объекты ИС
Нова база даних
Верховна Рада захистила товарні знаки від кіберсквотерів
"Промислова власність", №18, №19

Статистика
PR-CY.ru Web Optimizator
Сегодня на сайте были:

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0

Copyright dp-patent © 2025Сайт управляется системой uCoz
Контакты: тел: +38 (066) 184-32-07, dppatent@gmail.com