3 лютого в УНІАН відбулося засідання ”круглого” столу "Плагіат та крадіжки інформації у ЗМІ: як протистояти інтелектуальним злодіям?". У ньому взяв участь голова Держдепартаменту Микола Паладій.
Аналізуючи проблему плагіату в українському медійному просторі, Микола Паладій зазначив, що з позиції міжнародних експертів, вітчизняне законодавство у сфері авторського і суміжних прав є практично європейським. Інша справа, як в Україні ці закони діють. Тут вже є нюанси, які певною мірою пов’язані з недостатньою підготовкою суддів до розгляду справ у сфері захисту прав інтелектуальної власності. "Тому питання плагіату в мас-медіа потрібно розглядати в двох аспектах: законодавчому і судовому", - наголосив голова Держдепартаменту.
- Рівень українського законодавства у сфері авторського права і суміжних прав є достатнім, щоб компетентний юрист міг успішно захистити права професійного журналіста: ми маємо сто відсотків аргументів для того, щоб відстояти права автора у будь-якому суді, у тому числі європейському, - акцентував Микола Паладій. - А над підвищенням рівня готовності суддівського корпусу України до розгляду справ у сфері захисту інтелектуальної власності ми вже декілька років плідно працюємо: у Вищому господарському суді України створено судову палату в сфері інтелектуальної власності, де кількість справ зростає у “геометричній прогресії”, - тож певний досвід вже напрацьовано. Але на все потрібен час.
- Оскільки Держдепартамент входить до Міністерства освіти і науки, ми можемо запросити європейських та українських експертів, юристів, суддів і провести експрес-семінар для журналістів, аби вони могли безпосередньо отримати знання з питань охорони та захисту авторських прав. Крім того, у нас є Державний інститут інтелектуальної власності четвертого рівня аккредитації, ще 16 вузів України готують спеціалістів у сфері інтелектуальної власності – тож запрошую усіх журналістів до навчання, це є актуальним і важливим у наш час, - зазначив Микола Паладій.
- Я впевнений, що тема плагіату в Україні є нагальною. Але не маю сумніву, що з нею можна успішно боротися і перемагати. Але й самі журналісти повинні дотримуватися норм професійної та людської етики, поважати колег і, що вкрай важливо, - бути юридично обізнаними, - підкреслив він.
Учасники „круглого” столу - відомі в Україні журналісти, юристи, керівники громадських організацій - обговорили різні аспекти плагіату в українському медіапросторі, також поділились цікавими пропозиціями боротьби із запозиченнями, привласненням чужих думок, ідей і проектів в журналістиці тощо.