Україна і Євросоюз завершили переговори із приводу експортних мит на металобрухт, насіння соняшника та шкірсировини, тим самим усунувши для нашої країни останню перешкоду в отриманні членства у Світовій організації торгівлі (СОТ).
Як повідомив учора віце-прем'єр з питань європейської та міжнародної інтеграції Григорій Немиря, Кабмін розраховує, що 5-6 лютого під час зборів Генради СОТ у Женеві може пройти голосування з приводу нашого прийняття в цю організацію. Пан Немиря, що очолює українську делегацію на переговорах з комісаром ЄС із питань торгівлі Пітером Мендельсоном, зараз перебуває в Лондоні. "ЄС підтвердив, що як тільки Україна здобуде формальне членство у СОТ, буде розпочатий раунд переговорів із приводу створення зони вільної торгівлі з ЄС", — заявив Григорій Немиря. Він вважає, що зняття питання щодо експортних мит дозволить у січні на засіданні в Женеві робочої групи СОТ стосовно України підписати, можливо, останню версію звіту робочої групи щодо нашої країни (перелік тимчасових і постійних зобов'язань нашої країни перед СОТ).
Питання експортних мит на групу сировинних товарів, серед яких і мита на металобрухт, залишалося останнім неузгодженим Україною і ЄС для підготовки висновків робочої групи по СОТ й завершення переговорів.
Народний депутат від Партії регіонів Анатолій Кінах сказав, що вимога ЄС щодо експортних мит на металобрухт стала для Києва несподіванкою. "Металобрухт — стратегічна сировина для нашої металургії, нам він потрібен і для власного використання, — відзначив екс-міністр економіки. — Насіння соняшника — наша продовольча безпека, через проблеми з ґрунтом після його вирощування соняшник вигідніше імпортувати і робити готову продукцію. І нам варто прагнути до статусу найбільшого постачальника соняшникової олії на світовому ринку. Тому я вітаю згоду ЄС з нашими попередніми зобов'язаннями".
Народний депутат від БЮТ, екс-міністр економіки Сергій Терьохін вважає, що ЄС, висунувши нові умови, виявив стосовно України подвійні стандарти. "ЄС, підписавши протоколи з Росією, не порушував питання про скасування експортних мит на нафту, що діють у Росії, хоча на світовий ринок вони впливають куди більш серйозно, ніж якесь насіння", — заявив пан Терьохін. За його словами, у ході останнього раунду нам удалося відстояти норму, за якою ми залишаємо за собою право у випадку загрози кризи на внутрішньому ринку вводити квотування цих товарів без сплати коштів за право експорту за принципом "хто першим звернувся, той і одержав квоту".
14-20 січня в Брюсселі пройшов передостанній раунд переговорів щодо експортних мит, де українську делегацію очолював заступник міністра економіки Валерій П'ятницький. Він спрогнозував можливість початку розгляду заявки України у СОТ в поточному місяці. Раніше президент Віктор Ющенко заявив, що Україна оформить своє членство у СОТ вже до березня 2008 р. Але зараз Кабмін готує новий пакет законопроектів, які містять у собі зобов'язання нашої країни перед СОТ. Пакет надійде у парламент до кінця місяця.
Источник: intelvlas.com.ua
|