Законопроектом (реєстр. №1066) пропонується при оформленні заявок на одержання патенту на право власності на промислові зразки використовувати не тільки українську, а й російську мову. Однак, зазначалось на засіданні, відповідно до статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова, всебічний розвиток і функціонування якої забезпечується державою у всіх сферах суспільного життя на всій території України, повідомляє інформаційне управління ВРУ.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України (№ 10-рп/99 від 14 грудня 1999 р.), "публічними сферами, в яких застосовується державна мова, охоплюються насамперед сфери здійснення повноважень органами законодавчої, виконавчої та судової влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо)".
На думку членів Комітету, до таких публічних сфер, де має застосовуватися державна мова, належать і відносини, які виникають в системі охорони правправ на промислові зразки.
Разом з тим, наголошувалось на засіданні, законопроектом передбачається використання лише російської мови і не згадується про мови інших національних меншин, чим вони ставляться у нерівне правове становище. Такий підхід не узгоджується із статтею 24 Конституції України, відповідно до якої не може бути привілеїв чи обмежень за мовними ознаками.
Зверталась також увага на положення, викладене у Преамбулі Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, згідно з яким "охорона і розвиток регіональних мов або мов меншин не повинні зашкоджувати офіційним мовам". Натомість прийняття законопроекту може призвести до звуження сфери використання державної мови у сфері охорони прав на промислові зразки.
Источник: http://www.intelvlas.com.ua
|