3 березня 2008 року в Держдепартаменті інтелектуальної власності відбулося засідання "круглого столу", присвячене висвітленню питання щодо дії винятків та обмежень з авторського права в цифровому середовищі. Під час засідання зроблено огляд відповідного міжнародного законодавства та законодавства окремих країн у цій сфері. Основна увага учасників "круглого столу" була зосереджена на нормах чинного законодавства України з даних питань, перспективам його розвитку та практиці застосування.
Заступник голови Держдепартаменту інтелектуальної власності Валентин Чеботарьов привітав міжнародних гостей та учасників, зазначивши, що винятки та обмеження з авторського права є тим самим компромісом між виключним правом автора на об’єкти його творчості та правом суспільства у певних випадках мати доступ до цих об’єктів, а також до інформації, знань, ідей, що містяться у них.
- У сучасних умовах створити принципово новий твір без використання вже існуючих творів практично неможливо. Тож, у "цифровому середовищі" постає питання: де закінчуються права автора і починаються інтереси суспільства?
Для забезпечення авторам контролю за їх творами у цифровому середовищі були впроваджені на міжнародному рівні, так звані, технологічні засоби захисту. Це призвело до того, що в певних випадках користувачі були позбавлені звичайних для них прав. Наприклад, користувачі втратили право на відтворення творів в особистих цілях або для кола сім’ї, бібліотеки втратили право на створення резервного примірника електронної книги.
Однак, з іншого боку, широке тлумачення винятків та обмежень може призвести до масового порушення прав авторів шляхом вільного використання творів у цифровому середовищі.
Таким чином, наявність на сьогодні численних запитань, суперечлива судова практика в багатьох розвинених країнах, поширення цифрових творів у всьому світі через мережу Інтернет робить цю сферу надзвичайно важливою для обміну знаннями та міжнародним досвідом.
Так, досвідом та знаннями щодо винятків та обмежень з авторського права у цифровому середовищі поділився з присутніми міжнародний гість Луї Вілларроел Віллалон, радник з питань інтелектуальної власності Міністерства освіти Республіки Чилі, кваліфікований експерт у сфері ІВ, який тісно співпрацює з Всесвітньою організацією інтелектуальної власності та іншими світовими організаціями.
Луї Вілларроел Віллалон теж наголосив на тому, що авторський твір це – оригінальне, індивідуальне, творче право автора, але з іншого боку воно стимулює процес творчості і створення нових творів для задоволення потреб суспільства, навівши приклади світових класиків художнього мистецтва.
Безпосередньо про "Винятки та обмеження з авторського права у Законі України "Про авторське право і суміжні права", а також про відповідні зміни та доповнення до законодавства доповів головний спеціаліст відділу з питань авторського права і смужних прав ДДІВ Олексій Столяренко.
Менеджер програми Соціальний капітал та академічні публікації Міжнародного Фонду "Відродження" Ірина Кучма у своїй доповіді розкрила учасникам "круглого столу" практичні аспекти використання винятків та обмежень з авторського права в Україні.
Організатори заходу – Держдепартамент інтелектуальної власності, Міжнародний фонд "Відродження", Громадська організація асоціації "Інформатіо-Консорціум" та eIFL.net.
На засіданні круглого столу були присутні представники громадськості, зокрема, представники об’єднань видавців, бібліотек, музичної індустрії, суб’єктів господарювання у сфері програмного забезпечення, академії наук тощо. Источник: http://www.sdip.gov.ua